fbpx

Ucz się angielskiego z Duolingo

duolingo logo

Ucz się angielskiego z Duolingo

Dzisiaj opowiem o bardzo popularnej aplikacji do nauki języków: Duolingo.

Testuję ją na sobie ucząc się niemieckiego i tureckiego. Wielu moich uczniów prosi mnie o opinię na temat aplikacji do samodzielnej nauki. Dlatego poniżej znajdziecie mocne i słabe strony Duolingo.

Zalety

  1. Duolingo jest bezpłatne. Jak wszyscy wiemy nauka języków obcych kosztuje, więc zawsze kiedy mamy możliwość trzeba korzystać z bezpłatnych narzędzi dostępnych w internecie.
  2. Duolingo może być przydatne dla początkujących i tych, którzy chcą szybko odświeżyć znajomość języka obcego. Wystarczy kilka minut dziennie, żeby osiągnąć minimalny cel – 10 punktów i uszczęśliwić sympatyczną sowę. Każdy może wyznaczyć sobie taki cel dzienny jaki mu odpowiada. Pomoże nauczyć się wielu nowych słów, ale nie zaczniecie mówić. Żeby zacząć mówić najlepiej przyjdźcie na kurs dla początkujących w Blue Pencil 😉
  3. Duolingo jest dostosowane do możliwości ucznia. Jeśli jedziecie akurat autobusem i nie chcecie czytać zdania na głos to możecie łatwo wyłączyć zadania wymagające powtarzania słów lub zdań. Jeśli siedzicie w domu przed komputerem możecie robić wszystkie dostępne zadania.
  4. Duolingo promuje powtarzanie materiału, którego uczyłem się jakiś czas temu. Powtarzanie przyswojonej wiedzy jest bardzo ważne, równie ważne jak uczenie się nowych rzeczy.
  5. Na Duolingo znajdziecie 27 języków, których możecie się uczyć. Obok tych oczywistych jak angielski, niemiecki, hiszpański są też języki dla Polaków bardziej egzotyczne: Swahili, Koreański. Jest nawet coś dla miłośników Star Trek: klingoński. Niestety jest tu haczyk. Żeby uczyć się innych języków niż angielski musimy znać angielski. Duolingo opiera się w dużej mierze na tłumaczeniach słów i zdań. Niestety na polski przetłumaczono tylko kurs angielskiego (na dzień pisania tego tekstu). Ja sam mogłem uczyć się niemieckiego i tureckiego tylko dlatego, że znam angielski.

Wady

  1. Duolingo jest przeznaczone przede wszystkim dla początkujących. Pomimo zapewnień sympatycznej sowy, która jest maskotką Duolingo nie da się w ten sposób nabyć biegłości językowej. Zrobienie całego kursu językowego niemieckiego wciągnęło mnie na początek poziomu B1 i to wszystko. Jeśli chcę się dalej rozwijać to będę potrzebował innych sposobów nauki.
  2. Zadania W Duolingo są częściowo oparte na przestarzałych metodach dydaktycznych głównie: tłumaczenie. Pomimo zastosowania najnowszych technologii przy tworzeniu aplikacji, ktoś w zespole Duolingo zapomniał, że lingwistyka zrobiła ogromny krok do przodu. Na przykład nie wykorzystuje się wiedzy o słowach kluczowych, które są podstawą wielu języków (na pewno angielskiego). Różne badania podają różne wyniki, ale jeśli znasz 2000 najczęściej używanych słów to powinieneś być blisko płynności językowej.
  3. Wszystkie zadania są na poziomie zdania. Nigdzie nie pojawia się żaden tekst do przeczytania, albo dialog do odsłuchania, który sprawiłby, że język którego się uczymy byłby bardziej żywy i naturalny. To akurat łatwo można naprawić, jeśli będziecie używali innych stron do nauki angielskiego jak na przykład News in Levels.