fbpx

Jak pisać piękniejszym angielskim


Jak pisać piękniejszym angielskim

Dzisiaj kilka słów o odkrytym ostatnio przeze mnie portalu internetowym: www.synonym.com

Wspaniały słownik (a raczej tezaurus), którego uczniowie mogą używać do wzbogacenia swojego słownictwa podczas pisania wypracowań. Szczególnie przydatne uczniom, którzy przygotowują się do zdawania egzaminów uprawniających do zdobycia certyfikatu językowego FCE lub CAE. Przy okazji przypomnę, że w Blue Pencil prowadzimy kursy przygotowujące do tych egzaminów.

Dwa powody, dla których uczniowie powinni używać tego portalu podczas pisania wypracowań w domu:

Unikanie powtórzeń

Kiedy już napisaliście wypracowanie swoimi słowami lub ewentualnie przy użyciu normalnego słownika warto przeczytać swoje dzieło i zastanowić się czy są w nim słowa, które występują zbyt często. Czy użyliście jakiegoś słowa kilka razy w tym samym tekście? Jeśli tak to warto wrzucić to słowo do wyszukiwarki i zobaczyć czy są inne słowa o tym samym lub podobnym znaczeniu. Zbyt częste powtarzanie tego samego słowa jest błędem stylistycznym i świadczy o ubogim słownictwie.

Unikanie słów zbyt pospolitych

Tak jak w poprzednim punkcie przeczytajcie swoje wypracowanie. Tym razem szukajcie słów, których tam być nie powinno np.: „very”. Zamiast „very big” napisz „huge”, zamiast „very cold” napisz „freezing” itd. Innymi słowami są krótkie, proste słowa np.: „nice”. Takie zdanie: „It was a good idea” nie powinno pojawić się w wypracowaniu na poziomie B2 i wyższym. Jakim słowem można zastąpić „good”?