Tłusty Wtorek

angielski bemowo

Tłusty Wtorek

Jesteście zaskoczeni tytułem? Tak, to nie jest pomyłka. Mieszkańcy krajów anglosaskich zamiast Tłustego Czwartku obchodzą Shrove Tuesday, zwany też czasami Pancake Tuesday (czyli Naleśnikowy Wtorek). My w Blue Pencil szanujemy zarówno tradycje polskie jak i anglo-amerykańskie naszych gości. To, jakże międzynarodowe, podejście pozwala nam to objadać się pączkami 2 razy a nie raz.

Warto wiedzieć 2 rzeczy o Shrove Tuesday.

W Wielkiej Brytanii większy nacisk położony jest na naleśniki zamiast pączków. To nie znaczy, że podczas Tłustego Wtorku nie jadają pączków. Po prostu naleśniki są zazwyczaj ich pierwszym skojarzeniem.

W Stanach Zjednoczonych, najbardziej popularną nazwą tego święta jest Mardi Gras (czyt. mardi gra). Ten dzień szczególnie hucznie jest co roku obchodzony w Nowym Orleanie. Tysiące ludzi z całego świata zjeżdża się do jednego z głównych miast Luizjany, żeby bawić się do białego rana na ulicach tego amerykańskiego miasta. Nowy Orlean jest miastem z bardzo silnymi wpływami francuskimi, co jest pozostałością jeszcze czasów kolonialnych.

 

Jeśli chcecie poczytać więcej o Tłustym Wtorku to polecamy ten artykuł, na końcu którego znajdziecie przepis na pyszne naleśniki.