Jak nadrabiać zaległości po nieobecnościach

jak się uczyć podczas choroby

Jak nadrabiać zaległości po nieobecnościach

Każdemu czasami przydarzy się niezaplanowana nieobecność na zajęciach. Powody są różne, ale efekt jest taki sam: przerwa w kontakcie z angielskim.

Dlatego stworzyliśmy ten krótki poradnik jak minimalizować straty.

Uczniowie uczący się w grupach (lub ich rodzicie) przede wszystkim w miarę możliwości skontaktujcie się z naszym sekretariatem pod adresem: biuro@bluepencil.pl i poinformujcie o swojej (lub swojego dziecka) nieobecności. Zawsze staramy się odpisać i wysyłać informację o tym co działo się na lekcji. To oczywiście jest informacja ograniczona do zadań, które zostały zrobione w książce lub na kserówkach. Nasze lekcje są oparte na mówieniu, a to będzie ciężko nadrobić w domu.

Co można zrobić oprócz kontaktu ze szkołą? Polecamy szczególnie te 3 proste kroki, które pozwolą wam zachować kontakt z językiem angielskim w domu:

  1. Przeczytaj dowolny tekst po angielsku nie koncentrujący się na nauce angielskiego. Temat powinien być dla ciebie interesujący. Nie zastąpi to wprawdzie rozmowy, ale pozwoli odświeżyć słownictwo i być może nauczysz się czegoś nowego. Wybierz tekst na swoim poziomie trudności. Uczniów na poziomach A1-A2 zachęcamy do używania portalu www.newsinlevels.com. Wybierzcie jeden tekst na poziomie 2 i przeczytajcie go przynajmniej 2 razy, żeby zorzumieć. Uczniów na poziomie B1 zachęcamy do tego samego portalu, tylko polecamy tekst z poziomu 3. Uczniowie na poziomie B2-C2 powinni przeczytać artykuł w jednej z wielu brytyjskich lub amerykańskich gazet dostępnych za darmo w internecie np: The Guardian albo The Independent.
  2. Obejrzyj film po angielsku bez napisów lub z angielskimi napisami. Film może być krótki lub długi, ważne żeby nie koncentrował się na nauce angielskiego. Obejrzyj coś po angielsku dla rozrywki. Uczniowie na poszczególnych poziomach powinni obejrzeć film z innych źródeł. Uczniów na poziomie początkującym (A1) zachęcamy do przesłuchania nagrań dołączonych do tekstów na portalu www.newsinlevels.com. Poziom A2 może skorzystać z portalu newsinlevels.com poziom 3. Uczniowie na poziomach od B1 do C2 powinni po prostu obejrzeć fabularny film po angielsku bez napisów lub z angielskimi napisami. Warto obejrzeć taki film na urządzeniu gdzie można go spauzować i sprawdzić jedno lub dwa nieznane słowa w słowniku. Nie warto sprawdzać więcej niż 5-6 słów podczas oglądania filmu, bo tracimy całą przyjemność z jego oglądania.
  3. Ostatnim krokiem jest obejrzenie filmu, który jest skoncentrowany na nauce angielskiego. Tutaj polecamy nauczycieli youtuberów: nauczyciel angielskiego z Irlandii dla wszystkich poziomów, nauczycielka angielskiego z Anglii przede wszystkim dla poziomów B1-C2 i nauczycielka angielskiego z Australii dla poziomów A2-C2.

Cokolwiek robicie, ważne jest żeby zachować kontakt z językiem nawet kiedy nie możecie przyjść na zajęcia. Taki cykl 3 kroków można bez problemu powtarzać przy każdej nieobecności.